Diş Hekimi Eda Ermiş Yıldız Diş Kliniğine Hoşgeldiniz
İletişim

+90 (352) 336 13 13

Çalışma Saatleri

Pzt-Cts: 09:00–18:00 Pazar: Kapalı

Hemen Randevu Alın

Mükemmel Gülüşün Bir Tık Ötede !

İletişim

+90 (352) 336 13 13

Çalışma Saatleri

Pzt-Cts: 09:00–18:00 Pazar: Kapalı

Hemen Randevu Alın

Mükemmel Gülüşün Bir Tık Ötede !

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Periodontoloji

Sağlıklı diş eti açık pembe renkli, portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar. Diş eti sağlığının kötü olması, çürüksüz, sağlam dişlerin bile kaybedilmesine neden olabilir.

Diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklara periodontal hastalık denir. Dişlerin destek dokularında iltihap ya da periodontal hastalık bulunması, ileri aşamalarda çürüksüz dişlerin kaybına neden olabilir. Erişkinlerde diş kayıplarının %70′inden periodontal hastalıklar sorumludur. Periodontal tedavi diş hekimliğinde temel tedavidir ve erken müdahalede başarı şansı yüksektir.

Diş eti iltihabının ilk aşamasına ”gingivitis” denir. Gingivitis düzenli ağız bakımı ve diş taşı temizliği ile geri döndürülebilir. Diş etinin basit iltihabı ilerlerse ”periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir.

Diş Eti Hastalıkları Hakkında

-Genetik faktörler
-Sigara
-Hormonal değişiklikler
-Kötü ağız hijyeni
-İlaç kullanımı
-Diabet
-Kötü yapılmış kuron ve köprüler
-Kötü Beslenme
-Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi
-Diş eti cebinden iltihap gelmesi
-Diş etlerinde çekilme, dişlerde sallanma
-Kemik dokusundaki kayba bağlı olarak dişlerin birbirinden ayrılması
-Diş ve diş eti kenarında siyah alanlar
-Ağız kokusu ve ağızda kötü tat
-Diş etlerinde yanma, kızarıklık, şişlik
-Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişeti kanamasıdır. Sağlıklı dişeti kanamaz.
Periodontal hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli şey günlük ağız bakımınızı ihmal etmeden yerine getirmeniz ve bakteriyel diş plağını uzaklaştırmanızdır. Bunun yanı sıra diş hekimine yapacağınız düzenli ziyaretler de günlük ağız bakımı sırasında ulaşamadığınız bölgelerin diş plağı ve/veya diştaşının uzaklaştırılması açısından önemlidir.
Dişeti hastalıklarının erken safhadaki tedavisi önemlidir. Böylece doku yıkımı ileri boyutlara ulaşmadan tedavi edilmiş olur.
-Profesyonel Diştaşı Temizliği; Diş ve dişeti kenarında oluşan diştaşları ve zararlı dokular uzaklaştırılır. Ağızda sürekli diştaşı meydana geliyorsa düzenli olarak (6 ayda bir) diştaşı temizliği yapılması gerekir.
-Küretaj(Kök Yüzeyi Düzleştirme); Diş taşları ve zararlı dokular diş eti cebini ve kök yüzeyini kaplamışsa uygulanır. Diş kök yüzeyindeki diştaşları ve zararlı dokular küret veya lazerle uzaklaştırılır ve dişetinin kök yüzeyini sıkıca sarması sağlanır.
-Flap Operasyonu; Kök yüzeyindeki taşlar ve zararlı dokular küretajla yeterince uzaklaştırılamayacaksa o bölge cerrahi olarak açılır. Zararlı dokular ve gerekiyorsa dişetinin bir kısmı çıkartılır. Açılan bölgede kemik kaybı çok fazla ise işlem sırasında yapay kemik grefti veya hastadan alınan kemik dokuları konulabilir.
indir (1)

Yüksek Yenilikçi Teknoloji & Profesyonel Tedavi

Randevu alın veya 0352 336 13 13 / 0506 914 01 23 numaralı telefonlardan bize ulaşın.

ADRES

Gevher Nesibe Mah. Gür Sok. Ofisim Kayseri İş Merkezi Tekden Hast. Yanı B Blok No: 10/28 Kocasinan/KAYSERİ

TELEFON/MOBİL

0352 336 13 13
0506 914 01 23

EMAIL

dtedaermis@gmail.com

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi-Cumartesi: 09:00 – 18:00
Pazar: Kapalı
Open chat
Whatsapp'tan iletişime geçin!!!